tehovcz

Advent, tradice a výročí tereziánských reforemDatum konání:
27.11.2022

cukrovi vtip vanoce 2022 copy.jpgDrazí lidé ze sousedství tehovského,

také jste si nepochybně všimli, že se ve víru podzimních událostí téměř ztratilo krásné 1. výročí jedné z největších reforem školství v našich končinách, kteroužto v úterý 6. prosince roku 1774 vydáním Všeobecného školského řádu spustila v zemích Habsburské monarchie osvícená panovnice Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, arcivévodkyně rakouská, uherská a česká královna, vévodkyně burgundská a hraběnka tyrolská? Jistě, je na místě připustit si, že výročí měřená oběhy Slunce jinými vesmírnými tělesy, než po kterém jsme uvykli rutinně našlapovat, se jen s velkými obtížemi prosazují do všeobecného povědomí nás pozemšťanů a vymaňují ze stínu oněch pro nás již poněkud konvenčních 365 dní. Dnešní doba všeobecně přemrštěné komunikační opatrnosti však naštěstí vytváří jistý potměšilý prostor k vyzdvihování entit opomíjených, což ku příkladu v případě donedávna statečné okrajové planety Pluto, kterou jen několik dekád po jejím objevu svým okázalým pasívně agresívním aktem zneuznalo shromáždění Mezinárodní astronomické unie na svém pražském zasedání v roce 2006 a deklasovalo ji na základě sice vědeckých avšak většinové populaci zcela či takřka nesrozumitelných argumentů na planetu, považte, trpasličí, přímo vyzývá k alespoň občasnému vypíchnutí jejích předností a jejího skutečného významu v rámci planetárního sousedství naší sluneční soustavy. A jednou z nepochybně celé dlouhé řady zajímavých a pozoruhodných vlastností Pluta je právě jeho siderická oběžná doba čítající 90 560 pozemských dnů, tedy téměř 248 našich let, které tam uběhnou mezi novoročními přípitky, což je, abychom předešli zbytečným konfliktům, samozřejmě zcela vědomá humorná nadsázka formou kulturně meziplanetární apropriace.

A protože již tuto neděli budeme na naší Svatojánské návsi rozvíjet tradici, přičemž rozvíjet ji chceme v souladu s principy dobré praxe zejména opakováním postupů osvědčených (tedy mj. expozicí a dramatizací civilizačně určujících událostí z jisté blízkovýchodní jeskyně, symbolickým osvětlováním vzrostlé zeleně, společenským setkáním spojeným s družným hovorem, při konzumaci tekutin a pochutin charakteristických chutí a teplot, a snad také pospolitou produkcí sezonních písní) a naopak až úzkostlivými snahami o eliminaci postupů, které se historicky neosvědčily (zde, ač bychom mohli, záměrně nezmíníme jako příklad jistý vir s typickými glykoproteinovými výběžky, protože si slávy užil dost a všichni velmi oceňujeme, že se mu daří společensky integrovat), pojali jsme za vhodné využít této příležitosti a vyzdvihnout při první neděli adventní ono shora připomenuté výročí zavedení povinné školní docházky v zemích českých vystoupením dětí z naší základní a mateřské školy, na které jste všichni srdečně zváni.

Vzhledem k předpokladu, že na návsi v neděli v bezprostředním sousedství slavné slaměné repliky betlémského chléva vytvovřené a stále vylepšované Ivou Šotkovskou nebudou chtít vystoupit jen naše děti, ale krátce po půl šesté také zřejmě cestující posledního nedělního spoje hromadné příměstské integrované dopravy č. 494, začneme s elektrifikací osvětlení dvojklanné borovice a produkcí nezletilých v pět hodin (odpoledne!). Tomuto zlatému hřebu první neděle adventní je pak předřazen vánoční jarmark, kde si budete moci již od tří hodin (rovněž odpoledne!), vedle družného hovoru s trhovkyněmi a trhovci, které zdaleka nespoujuje pouze členství v jarmark pořádajícím Tehovském kulturním spolku, do sytosti dopřát občerstvování pochutinami i tekutinami typicky adventními a nákupy produktů všelikých, tematikou či účelem rovněž spjatých s dobou předvánoční.

Všeobecně se má za to, že v neděli na návsi nebude stejně jako ve většině přelidněných pražských obchodních domů pršet a na rozdíl od unifikované nabídky tamních jídelních dvorů (tzv. foodcourtů) bude na návsi svojí svátečně laděnou nabídkou celou kulturně společenskou tehovskou konjunkci tradičně dotvářet také naše hospůdka.

Ať už jste tedy skalními obdivovateli reforem Marie Terezie, znevýhodňovaných explanet (nezaměňovat s exoplanetami!), nebo se jen chcete potkat a pokecat při svařáku či obdivovat schopnosti dětí a trpělivost pedagogů při jejich metodickém vedení - těšíme se zítra na viděnou!

David Hlouch
starosta


30. 5. Ferdinand

Zítra: Kamila

Odber_SMS_velky.jpgSMS Infokanál: Zasláním registrační SMS nebo registrací pomocí online formuláře nebo písemnou registrací dáváte souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů za účelem informování o činnosti obce a jejích orgánů prostřednictvím služby SMS InfoKanál.

Naše nejsilnější stromy

Mapa nejsilnějších stromů

Galerie stromů

Exkurze v lese s panem Ferklem

Prohlídka parku ve Štiříně

Oficiální stránka obce Tehov na Facebooku

logo fb.jpg

logo_mas_200.png

laduv-kraj-logo-min.png

zaprazi_logo-_web_top.jpg

 

 

Diskusní fórum

příspěvků: 370

Návštěvnost stránek

652057