tehovcz

Požár v lese nad Třešňovkou a výzva rodičůmDnes byl v lese nad Třešňovkou učitelkami lesní třídy MŠ zachycen kouř, jehož zdrojem bylo nově zřízené nelegální ohniště na obecním lesním pozemku. Otevřený oheň v lese je kromě zjevného rizika šíření lesním porostem nebezpečný právě kvůli šíření podložím, zejména kořenovými systémy v půdě. Jedná se o všeobecně podceňovaný jev, který je však jedním z hlavních důvodů, proč je zřizování ohnišť v lesích a jejich 50 m ochranných pásmech přísně zakázáno.

Přivolaná jednotka HZS měřením zjistila teplotu doutnajícího podloží cca 270 °C v okruhu několika metrů od původního ohniště! Hasiči místo zajistili a hloubkově ošetřili, tehovská jednotka SDH byla pověřena náslendými kontrolami místa. Na místě byly zajištěny další předměty včetně PET lahví a kusů eternitové střešní krytiny.

Manipulace s ohněm na lesních pozemcích i v jejich ochranných pásmech je přestupkem proti lesnímu zákonu a lze za něj uložit pokutu až 15 tis. Kč, při znehodnocení pozemků i jejich částí jde o přestupky, za které hrozí pokuta až 100 tis. Kč. Částky za způsobené škody, v případě, že by k požáru opravdu došlo, pak mohou jít do statisíců i milionů - viz např. nedávno uzavřený případ žháře z Nupak.

Protože je ze zajištěných indicií zřejmé, že ohniště patrně založily děti, apelujeme touto cestou především na rodiče, aby doma se svými dětmi opravdu dobře probrali, že do lesa ani do rukou nezletilých bez dozoru zápalky opravdu nepatří.

Současně je dobré s dětmi probrat, co je to eternit, že obsahuje azbest, a že i když v ohni náramně práská, rakovina plic za to opravdu nestojí... Že jsou lahve odpadky a nemají v lese co pohledávat, je asi zbytečné dodávat.

David Hlouch
starosta obce

IMG_20210929_124842.jpg IMG_20210929_122245.jpg


20. 6. Květa

Zítra: Alois

Odber_SMS_velky.jpgSMS Infokanál: Zasláním registrační SMS nebo registrací pomocí online formuláře nebo písemnou registrací dáváte souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů za účelem informování o činnosti obce a jejích orgánů prostřednictvím služby SMS InfoKanál.

Naše nejsilnější stromy

Mapa nejsilnějších stromů

Galerie stromů

Exkurze v lese s panem Ferklem

Prohlídka parku ve Štiříně

Oficiální stránka obce Tehov na Facebooku

logo fb.jpg

logo_mas_200.png

laduv-kraj-logo-min.png

zaprazi_logo-_web_top.jpg

 

 

Diskusní fórum

příspěvků: 370

Návštěvnost stránek

654382