tehovcz

Poslední aktualizace: 14. 3. 2020, 13:05

Informace k epidemii koronaviru SARS-CoV-2

a onemocnění COVID-19

Milí sousedé, děkujeme, že jste zavítali na stránku věnovanou koronavirové nákaze.

Budeme zde zveřejňovat a průběžně aktualizovat souhrnné informace k epidemii a souvisejícím opatřením.

flag us uk.jpgFor local information in English, please call the mayor at +420 725 945 446, or ou@tehov.cz or find further information & instructions at prague.euministry of health or contact your embassy.

 

Co se děje?

Světem se velmi rychle šíří nákaza viru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19, které se velmi zjednodušeně projevuje především jako závažný zápal plic. Průběh nemoci má různou závažnost, nejhůře se projevuje u lidí s oslabenou imunitou. Nejohroženějšími skupinami jsou senioři, lidé dlouhodobě nemocní, u nichž je extrémně vysoké riziko úmrtí! Velmi vážný průběh může ale nemoc mít i u lidí mladších či jinak zdánlivě zdravých.

Více informací o koronaviru najdete níže na této stránce.

Co je cílem nouzových opatření?

Hlavním cílem zaváděných opatření je zpomalit šíření nákazy mezi lidmi. Důvodem je především omezená kapacita zdravotnických zařízení. Pokud dojde k příliš rychlému rozšíření nemoci a počet nakažených lidí, kteří potřebují k přežití pomoc lékařů a přístrojů, přesáhne kritickou kapacitu nemocnic a zdravotníků, budou umírat lidé!

koronavirus_sireni_graf.png

 

Další podrobné, věcné a srozumitelné čtení o problematice epidemie a zaváděných opatření najdete např. zde.

Co můžeme dělat?

1. BUĎME OHLEDUPLNÍ

Je naprosto klíčové, aby se každý z nás choval maximálně zodpovědně a ohleduplně. Je důležité chránit v první řadě naše seniory a to jak před virem tak před strachem. Přitom se nejedná o dny, ale o týdny, možná o měsíce - bude to chtít sebekázeň, výdrž a trpělivost.

2. OBRAŤTE SE O POMOC A BUĎTE V KONTAKTU

Obec Tehov nezřídila linku pomoci jako velká města, pokud potřebujete pomoci nebo poradit, volejte kdykoliv přímo p. starostovi (David Hlouch, tel. 725 945 446) nebo p. místostarostce (Kateřina Ruszová, tel. 731 811 017).

Pomoc nabízíme zejména pro osamělé seniory, kteří potřebují pomoci zajistit nákup, vyzvednout léky apod.

Starší lidé patří mezi nejvíce ohroženou skupinu. Doporučujeme, aby senioři maximálně omezili osobní kontakty, zůstali doma a vycházeli zcela výjimečně. Kontaktujte (telefonicky) svoje známé a blízké ohledně pomoci se základními potřebami (nákupy, …). Pokud se dostanete do svízelné situace, obraťte se na hygienickou stanici (tel. 771 137 070, 736 521 357), záchrannou službu (tel. 800 888 155), ve vážných situacích pak na známé složky záchranného systému (150, 155, 158, 112).

Další kontaktní místa jsou uvedena níže na této stránce.

3. OMEZTE NÁVŠTĚVY

Nevystavujte starší a nemocné lidi zbytečnému riziku, omezte návštěvy na minimum. Respektujte vládní nařízení a zákazy návštěv pečovatelských a zdravotnických zařízení.

4. POMÁHEJTE

Každý z nás může pomoci svému sousedovi s nákupy nebo dalšími základními potřebami. Nejohroženější z nás tak nebudou zbytečně vystaveni setkání s desítkami dalších lidí v obchodech a dalších veřejných místech.

Každý z nás se může stát dobrovolníkem, někomu nakoupit, nebo objednat nákup na e-shopu či pomoci s eReceptem. Jsme malá obec, většina takové pomoci se pravděpodobně odehraje v rámci malých komunit a sousedské solidarity. Přesto, pokud chcete pomoci, dejte nám zprávu (např. ou@tehov.cz, 725 945 446 + WhatsApp) - pokud budeme vědět o potřebných i dobrovolnících, pomůžeme zkoordinovat pomoc.

5. NECHTE SI POSLAT RECEPT

eRecepty mohou lékaři posílat e-mailem nebo na telefon. Není třeba zbytečně chodit do ordinací. Pokud máte s eReceptem potíže, ozvěte se o radu (např. linka pomoci pro osamělé seniory 800 160 166, nonstop).

6. NECHTE SI POSLAT JÍDLO

Internetové obchody jako www.rohlik.cz, www.kosik.cz, ale také např. www.tesco.cz nabízejí roznáškové služby zdazrma pro seniory a držitele ZTP. Pokud potřebujete pomoci s objednávkou, ozvěte se o radu (např. linka pomoci pro osamělé seniory 800 160 166, nonstop).

7. ZACHÁZEJTE OPATRNĚ S ODPADY

Dbejte doporučení svozové firmy ohledně zvýšené hygieny. Směsný odpad dávejte do zavázaných pytlů, dezinfikujte víko nádoby. Tříděný odpad vyhazujte v rukavicích. Svoz pytlů mimo nádoby dočasně nebude probíhat, rovněž jsou do odvolání zrušeny mobilní kontejnerové svozy odpadu (mobilní a velkoobjemový odpad). Podrobnější informace ZDE.

Další kontakty

Linka pomoci pro osamělé seniory (Praha)

800 160 166 (nonstop)

Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

K dispozici pro dotazy je e-mailová adresa vnn@khsstc.cz a telefonní linky 771 137 070 (v pracovní dny 9:00-19:00, o víkendech 7:00-19:00) a 736 521 357 (v pracovní dny 7:00-19:00). V pracovní době lze využít i telefonní linky územní pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, kde je možné se podle bydliště obrátit na pracovnice protiepidemických oddělení jednotlivých územních pracovišť, kontakty (odkaz).

KHS SK Odbor protiepidemický
KHS SK Odbor protiepidemický Oddělení protiepidemické pro okres Praha východ

Call centrum Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje

tel. 800 888 155

Základní informace ke koronaviru

Co je koronavirus? 

Koronaviry představují skupinu virů, která se vyskytuje u zvířat, primárním rezervoárem bývají často netopýři. O novém typu koronaviru, který nyní způsobuje onemocnění v Číně, nejsou zatím dostupné všechny informace – genetickou strukturou je příbuzný netopýřím koronavirům. Zatím není zřejmé, jak došlo k přenosu na člověka.

Když ho porovnáme s virem chřipky, v čem se liší?

Stejně jako u viru chřipky se předpokládá přenos vzdušnou cestou – kapénkovou infekcí – z dosud dostupných informací by měla být míra infekciozity ( tj. kolik osob může nakazit 1 nemocný člověk) nižší  než u chřipky.

Jak moc je nebezpečný?

Jeho nebezpečí spočívá v tom, že o něm zatím toho moc nevíme, že se může chovat nepředvídatelně a nikdo nedokáže přesně říct, jak bude situace v následujících týdnech probíhat.

Co koronavirus způsobuje za potíže?

Začátek obtíží může připomínat chřipku:  je zde horečka, boleti svalů, dále kašel a následně zápal plic.

Jaký je průběh a jak se pozná, že se jedná právě o tento virus? 

Že se jedná o tento nový virus prokáže pouze laboratorní vyšetření.

Jak se léčí? 

Léčí se symptomaticky: léčí se příznaky onemocnění.

Koronavir může zapříčinit i úmrtí. Dá se říci, podobně jako u chřipky, že umírají především oslabení a jinak nemocní lidé? Nebo i zdraví, mladí?

Podle dostupných informací k těžkému zápalu plic a případnému úmrtí došlo u osob chronicky nemocných, léčících se na jiná základní onemocnění.

Existuje nějaká prevence?

Prevence je stejná jako u jiných respiračních virů: vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledávat akce s větším koncentrací lidí, často si mýt a případně dezinfikovat ruce.

Pociťuji na sobě příznaky. Co mám dělat? 

Pokud na sobě ucítíte příznaky nebo jste byli v v některé ze zasažených oblastí, prosím, nechoďte do ordinace lékaře, ale kontaktujte jej telefonicky.

Informační letáky

Informační leták s informace pro občany MZ ČR

Koronavirus – informační leták

Koronavirus – informační leták 2

Co dělat při cestě z oblastí nákazy

Jak si správně mýt ruce

Doporučená opatření na pracovišti

Policie ČR

https://www.policie.cz/clanek/or-praha-venkov-zpravodajstvi-docasne-uzavirame-prepazky-na-zbranich.aspx

https://www.policie.cz/clanek/or-praha-venkov-zpravodajstvi-dulezite-kontakty-pro-verejnost-covid-19.aspx

https://www.policie.cz/clanek/or-praha-venkov-zpravodajstvi-cinnost-policie-cr-v-prubehu-nouzoveho-stavu.aspx

https://www.policie.cz/clanek/or-praha-venkov-zpravodajstvi-cinnost-policie-cr-v-souvislosti-s-karantenou.aspx

https://www.policie.cz/clanek/or-praha-venkov-zpravodajstvi-jsme-v-tom-spolecne.aspx

 PČR kontakty.png

Vyhledat v textu

28. 10. Samostatný stát

Zítra: Silvie

SMS Infokanál: Zasláním registrační SMS nebo registrací pomocí online formuláře nebo písemnou registrací dáváte souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů za účelem informování o činnosti obce a jejích orgánů prostřednictvím služby SMS InfoKanál.

Odber_SMS_velky.jpg

Naše nejsilnější stromy

Mapa nejsilnějších stromů

Galerie stromů

Exkurze v lese s panem Ferklem

Prohlídka parku ve Štiříně

Oficiální stránka obce Tehov na Facebooku

https://www.facebook.com/Tehov.obec/

http://mas.ricansko.eu/

http://www.laduv-kraj.cz/

http://www.zaprazi.eu/

Diskusní fórum

příspěvků: 312

Návštěvnost stránek

444657