tehovcz

Aktuality


Štítky:

Zpívání u jesliček ČT 22. 12. od 18h

Spolek OS Tehov Vás zve na tradiční ZPÍVÁNÍ U JESLIČEK, ve čtvrtek 22. prosince od 18h v tehovském kostele. Můžete se těšit na barokní písně v podání vokálního kvarteta Collegium Aliquando a lidové koledy, které zahraje a zazpívá dětský folklorní soubor Svatojánek. Teple se oblečte, teplý nápoj bude k dispozici ;). 

kostel 2022.jpgAdvent, tradice a výročí tereziánských reforem

Datum konání: 27. 11. 2022

cukrovi vtip vanoce 2022 copy.jpgDrazí lidé ze sousedství tehovského,

také jste si nepochybně všimli, že se ve víru podzimních událostí téměř ztratilo krásné 1. výročí jedné z největších reforem školství v našich končinách, kteroužto v úterý 6. prosince roku 1774 vydáním Všeobecného školského řádu spustila v zemích Habsburské monarchie osvícená panovnice Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, arcivévodkyně rakouská, uherská a česká královna, vévodkyně burgundská a hraběnka tyrolská? Jistě, je na místě připustit si, že výročí měřená oběhy Slunce jinými vesmírnými tělesy, než po kterém jsme uvykli rutinně našlapovat, se jen s velkými obtížemi prosazují do všeobecného povědomí nás pozemšťanů a vymaňují ze stínu oněch pro nás již poněkud konvenčních 365 dní. Dnešní doba všeobecně přemrštěné komunikační opatrnosti však naštěstí vytváří jistý potměšilý prostor k vyzdvihování entit opomíjených, což ku příkladu v případě donedávna statečné okrajové planety Pluto, kterou jen několik dekád po jejím objevu svým okázalým pasívně agresívním aktem zneuznalo shromáždění Mezinárodní astronomické unie na svém pražském zasedání v roce 2006 a deklasovalo ji na základě sice vědeckých avšak většinové populaci zcela či takřka nesrozumitelných argumentů na planetu, považte, trpasličí, přímo vyzývá k alespoň občasnému vypíchnutí jejích předností a jejího skutečného významu v rámci planetárního sousedství naší sluneční soustavy. A jednou z nepochybně celé dlouhé řady zajímavých a pozoruhodných vlastností Pluta je právě jeho siderická oběžná doba čítající 90 560 pozemských dnů, tedy téměř 248 našich let, které tam uběhnou mezi novoročními přípitky, což je, abychom předešli zbytečným konfliktům, samozřejmě zcela vědomá humorná nadsázka formou kulturně meziplanetární apropriace.

A protože již tuto neděli budeme na naší Svatojánské návsi rozvíjet tradici, přičemž rozvíjet ji chceme v souladu s principy dobré praxe zejména opakováním postupů osvědčených (tedy mj. expozicí a dramatizací civilizačně určujících událostí z jisté blízkovýchodní jeskyně, symbolickým osvětlováním vzrostlé zeleně, společenským setkáním spojeným s družným hovorem, při konzumaci tekutin a pochutin charakteristických chutí a teplot, a snad také pospolitou produkcí sezonních písní) a naopak až úzkostlivými snahami o eliminaci postupů, které se historicky neosvědčily (zde, ač bychom mohli, záměrně nezmíníme jako příklad jistý vir s typickými glykoproteinovými výběžky, protože si slávy užil dost a všichni velmi oceňujeme, že se mu daří společensky integrovat), pojali jsme za vhodné využít této příležitosti a vyzdvihnout při první neděli adventní ono shora připomenuté výročí zavedení povinné školní docházky v zemích českých vystoupením dětí z naší základní a mateřské školy, na které jste všichni srdečně zváni.

Vzhledem k předpokladu, že na návsi v neděli v bezprostředním sousedství slavné slaměné repliky betlémského chléva vytvovřené a stále vylepšované Ivou Šotkovskou nebudou chtít vystoupit jen naše děti, ale krátce po půl šesté také zřejmě cestující posledního nedělního spoje hromadné příměstské integrované dopravy č. 494, začneme s elektrifikací osvětlení dvojklanné borovice a produkcí nezletilých v pět hodin (odpoledne!). Tomuto zlatému hřebu první neděle adventní je pak předřazen vánoční jarmark, kde si budete moci již od tří hodin (rovněž odpoledne!), vedle družného hovoru s trhovkyněmi a trhovci, které zdaleka nespoujuje pouze členství v jarmark pořádajícím Tehovském kulturním spolku, do sytosti dopřát občerstvování pochutinami i tekutinami typicky adventními a nákupy produktů všelikých, tematikou či účelem rovněž spjatých s dobou předvánoční.

Všeobecně se má za to, že v neděli na návsi nebude stejně jako ve většině přelidněných pražských obchodních domů pršet a na rozdíl od unifikované nabídky tamních jídelních dvorů (tzv. foodcourtů) bude na návsi svojí svátečně laděnou nabídkou celou kulturně společenskou tehovskou konjunkci tradičně dotvářet také naše hospůdka.

Ať už jste tedy skalními obdivovateli reforem Marie Terezie, znevýhodňovaných explanet (nezaměňovat s exoplanetami!), nebo se jen chcete potkat a pokecat při svařáku či obdivovat schopnosti dětí a trpělivost pedagogů při jejich metodickém vedení - těšíme se zítra na viděnou!

David Hlouch
starostaRozsvěcení stromu a Vánoční jarmark 2022

Přijďte se s námi naladit na Vánoce na tehovskou náves první adventní neděli 27. 11. 2022:

  • 15-17h Vánoční jarmark - ke koupi bude adventní a vánoční výzdoba, perníkové výrobky, vánoční cukroví a jiné dobroty, dárečky apod. Nebude chybět ani drobné občerstvení. Srdečně zve Tehovský kulturní spolek.
  • 17h Rozsvícení vánočního stromu na návsi - krátký adventní program si pro Vás připravily tehovské děti. Srdečně zve Obec Tehov a ZŠ a MŠ Tehov.

Vánoční jarmark 2022.jpg

rozsvěcení 2022.jpgKONGO - Cestopisná přednáška s promítáním v úterý od 19h

Nenechte si ujít výlet do Konga! :-)

Připomínáme úterní cestopisnou přednášku s promítáním 18. října do zasedačky v suterénu budovy obecního úřadu v Tehově od 19h, vstup ZDARMA, přijďte se vzdělat, pobavit a inspirovat. 

O své cestě do Afriky přednáší Mgr. Petr Šimeček.Cestopisná přednáška (KONGO) v úterý 18.10. od 19h

Všichni jste srdečně zváni na cestopisnou přednášku s promítáním 18. října do zasedačky v suterénu budovy obecního úřadu v Tehově od 19h, vstup ZDARMA, přijďte se vzdělat, pobavit a inspirovat. 

Tentokrát se sejdeme netradičně v ÚTERÝ. Přednáší Mgr. Petr Šimeček o své cestě do Afriky.

www.tehov.cz/kalendar-akci-kulturniho-vyboru

Přednáška-KONGO.jpgZájezd do Divadla na Vinohradech 20.9. z Tehova

Pojeďte s námi společně do Divadla na Vinohradech na komediální představení Harold a Maude, více informací naleznete v přiloženém letáčku. Rezervace vstupenek formou SMS na 731 811 017, nebo osobně na obecním úřadě. Po zaplacení na účet obce je možné vstupenky vyzvednout až v autobuse.

SKM_C25822083108580.jpgLetní kino na návsi v sobotu 3. 9. od 20h

První zářijovou sobotu od 20h jste zváni na letní kino na Svatojánské návsi (nejen) pro děti: Croodsovi - Nový věk. Vstup zdarma, teplé oblečení a deku s sebou!

2022 plakát kino mail.jpg

Upozornění: V sobotu 3. 9. v době 18-24:00 je náves uzavřena dopravě a na celé návsi platí zákaz parkování. Dopravní opatření bylo dnes zveřejněno na úřední desce obce.

 Společný výlet do divadla v září

Znovu se po nedobrovolné odmlce chystáme na divadelní představení a Vy můžete být při tom. 
V úterý 20. 9. 2022 vyrazí společně zájemci z Tehova na představení "Harold a Maude" do Divadla na Vinohradech, kde nás bude čekat  citem a humorem nabitý příběh podivuhodného láskyplného vztahu osmnáctiletého mladíka Harolda a osmdesátileté zchudlé šlechtičny Maude. Více o představení zde: https://www.divadlonavinohradech.com/divadelni-hra/Harold-a-Maude
Harold a Maud.jpg
 
Cena vstupenek: 294 Kč  (pětimístné lóže v přízemí) nebo 280 Kč (čtyřmístné lóže v I. patře). 
Cena dopravy společným autobusem až k divadlu a zpět do Tehova bude 150 Kč navíc k ceně lístku (studenti a senioři nad 65 let doprava 80,- Kč). 
 
Rezervace formou SMS (731811017 - stačí pouze počet krát cena lístku a jména osob)  nebo osobně na obecním úřadě. Platba až po potvrzení rezervace! Po zaplacení na účet obce možno vstupenky vyzvednout až v autobuse.
Představení začíná od 19.00 hod, odjezd z návsi v Tehově cca 17.30, návrat kolem 22.30, bude upřesněno. V případě zájemců z Hačalky nebo osady Lada autobus po dohodě zastaví i na těchto zastávkách.

Těším na společné kulturní setkání. 

Za kulturní výbor zastupitelstva obce Věra Pilná 
 
 


Velká prázdninová hra - Ladovský poklad

Datum konání: 1. 7. 2022 - 31. 10. 2022

Putovní hra po obcích Ladova kraje "Ladovský poklad" 

Nestihli jste vloni naši letní hru? Zahrajte si ji letos! Máte na to čas až do konce turistické sezóny, tedy až do konce října! Stáhněte a vytiskněte si instrukce i hrací kartu a tajenku k vyluštění níže nebo na webu Ladova kraje a pusťte se do putování po obcích Ladova kraje. PDF soubor s informacemi ke stažení ZDE.

Čekají vás hezké výlety, poznáte spoustu zajímavých míst  a na jednom z ladovských informačních center vám ukáží, kde je ladovský poklad. Kousek si budete moci odnést domů a pokud necháte na sebe kontakt, postoupíte do slosování o ladovské tričko. 

Absolvovali jste hru loni a chcete si ji zkusit znovu? Proč ne? Nechte se inspirovat k dalším výletům a z jednoho loni nenavštíveného místa nám pošlete fotku vašeho týmu. Tím místem může být nová obec, která se v lednu připojila ke svazku obcí Ladův kraj. Indicií pro tuto obec a místo, kde se vyfotit, je trojice nápověd LESNÍK, DESKA, STUDÁNKA. Fotografie se jménem, adresou a e-mailem zašlete na info@neohrano.cz do 31.10. 2022 a budete zařazeni do slosování o ladovské tričko společně s letošními účastníky hry. 

Tak neváhejte a poznávejte s naší hrou krásy Ladova kraje! Přejeme pohodové  léto i celou turistickou sezónu 2022! 

Hrací karta (vytištěná je k dispozici v infocentrech LK nebo na obecním úřadě v Tehově):

Letni_hra_22_herni_karta_instrukce_Stránka_1.jpgLetni_hra_22_herni_karta_tajenka_Stránka_3.jpg

Letni_hra_22_herni_karta_pokyny_Stránka_2.jpgDětský den na OSADĚ LADA 30.7.

Dovolujeme si všechny obyvatele obce Tehov pozvat na tradiční letní akci na Ladech. Na Vaši účast – zejména sportovců a dětí se těší „Sportovní osada LADA“                                                                                                                                                              JUDr. Jan Novák - předseda spolku

SKM_C25822071812060.jpg
22. 5. Emil

Zítra: Vladimír

Odber_SMS_velky.jpgSMS Infokanál: Zasláním registrační SMS nebo registrací pomocí online formuláře nebo písemnou registrací dáváte souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů za účelem informování o činnosti obce a jejích orgánů prostřednictvím služby SMS InfoKanál.

Naše nejsilnější stromy

Mapa nejsilnějších stromů

Galerie stromů

Exkurze v lese s panem Ferklem

Prohlídka parku ve Štiříně

Oficiální stránka obce Tehov na Facebooku

logo fb.jpg

logo_mas_200.png

laduv-kraj-logo-min.png

zaprazi_logo-_web_top.jpg

 

 

Diskusní fórum

příspěvků: 370

Návštěvnost stránek

651267